Kurs doradcy ADR
Aby objąć funkcję doradcy ADR (tzw. DGSA), kandydat zobowiązany jest pomyślnie ukończyć kurs oraz zdać egzamin państwowy.
Do kursu na doradcę może osoba, która:
- ma ukończone co najmniej 21 lat,
- posiada wyższe wykształcenie,
- jest osobą niekaraną za przestępstwa spowodowanie umyślne.
Spełnienie powyższych wymogów zakwalifikuje kandydata do przystąpienia do kursu:
- podstawowego — jest to szkolenie dedykowane dla osób, które po raz pierwszy przystępują do zdobywania uprawnień DGSA lub też chcą odnowić uprawnienia, które straciły już ważność,
- uzupełniającego — jest to szkolenie dedykowane dla posiadaczy uprawnień, którzy chcą je odnowić na kolejne 5 lat, aktualizując swoją wiedzę w zakresie DGSA.
Kurs trwa 44 godziny lekcyjne podczas których prezentowane kwestie obejmują informacje ogólne oraz specjalistyczne tworząc trzy części:
- moduł podstawowy – uwzględniający podstawową wiedzę o przewozie towarów niebezpiecznych wszystkich klas, przepisów prawnych, zasad pakowania, załadunku i rozładunku, zasad znakowania, czy też dokumentacji,
- moduł specjalistyczny skupiający uwagę na przewozie drogowym substancji i materiałów niebezpiecznych, ma za zadanie odświeżyć, uzupełnić oraz zaktualizować posiadaną już wiedzę
- konsultacje.
Zajęcia prowadzone są przez doświadczonych specjalistów z pragmatycznym podejściem, którzy kompleksowo przygotowują do egzaminu państwowego.
Pomyślne ukończenie kursu wymaga podejścia do kilkuetapowego egzaminu w ciągu 12 miesięcy, którego poszczególne części obejmują sprawdzenie wiedzy ogólnej, specjalistycznej oraz umiejętności praktycznych.
Egzamin państwowy składa się z trzech części – ogólnej, specjalistycznej i zadania praktycznego. Warunkiem jego zdania jest uzyskanie 80% poprawnych odpowiedzi w pierwszych dwóch częściach i rozwiązanie zadania praktycznego.
Zdany z wynikiem pozytywnym egzamin państwowy uprawnia doradcę ADR zarówno do podjęcia pracy w przedsiębiorstwach przewozowych parających się przewozem towarów niebezpiecznych oraz do prowadzenia szkoleń.